KRZYSZTOF PENDERECKI
Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Ukończył je w 1958 roku i został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen (Niemcy). W roku 1968 otrzymał stypendium w Niemczech w ramach wymiany studentów (DADD). W 1972 roku został mianowany rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1950666,1,zmarl-krzysztof-penderecki-wybitny-polski-kompozytor.read
Zdobył międzynarodowy rozgłos jako twórca awangardowy, kojarzony ze zjawiskiem nazywanym w świecie „polską szkołą kompozytorską XX wieku”. Potem tworzył muzykę będącą syntezą tradycji i nowoczesnych środków wyrazu. Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów drugiej połowy XX wieku
Komponowana w XXI wieku muzyka Pendereckiego przynosi wielką różnorodność form i gatunków, ale jednocześnie dąży do syntezy. Głównym hasłem poszukiwań kompozytora stało się wchłonięcie wszystkiego, co już zaistniało, czyli tworzenie nowych jakości na podstawie dotychczasowych doświadczeń i nadawanie im uniwersalnego charakteru. Wybitnym przykładem jest VII Symfonia (2005 r.) napisana do niemieckich tekstów, m.in. Rainera Marii Rilkego, Johanna Wolfganga Goethego, Hermanna Hessego i Josepha Eichendorffa, o drzewach. Owe pieśni odnoszą się do naczelnego tematu dzieła, jakim jest — wedle słów Pendereckiego — przemijanie młodości, pewnych wartości. W pierwszej dekadzie XXI wieku kompozytor napisał też Koncert na róg i orkiestrę (2008 r.), Kadisz z okazji 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta (2009 r.) oraz — powstałe na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z okazji zakończenia roku Chopinowskiego — Powiał na mnie morze snów... pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, które miały premierę w Warszawie 14 stycznia 2011 roku.
Kompozytor był laureatem
dziesiątek prestiżowych nagród. Czterokrotnie wyróżniono go Grammy (ostatni raz
w 2017 roku za album "Penderecki Conducts Penderecki, vol. 1" w
kategorii "Najlepsze wykonanie: muzyka chóralna"). Już w 1968 roku
National Academy of Recording Arts and Sciences przyznała mu specjalną Nagrodę
Dyrektorów, otrzymywaną przez "osoby, które w trakcie swojej
kariery muzycznej wniosły, poza występami, znaczący wkład do
dziedziny rejestrowania sztuki". Za swoją działalność artystyczną Penderecki
został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa
Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
Jego utwory znalazły się w
takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina,
"Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida
Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja
Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.
Artysta zmarł 29 marca 2020 roku mając 86 lat.
https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-penderecki
http://www.krzysztofpenderecki.eu/
http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/kompozytorzy/penderecki-krzysztof-ur-1933/
Komentarze
Prześlij komentarz