Przejdź do głównej zawartości

Muzyka dawna a współczesna


Dawniej muzyką nazywano choćby śpiew ptaków czy podmuch wiatru, a tworząc muzykę inspirowano się często przyrodą.
Struktura i znaczenie tego pojęcia zmieniały się wraz z czasem.
muzyka koncerty, krainie kontrastów muzyka dawna współczesna - zdjęcie, fotografia
 https://zambrow.org/artykul/w-krainie-kontrastow/635308


 Istotną rolę w rozwoju muzyki odegrało wykorzystanie instrumentów. Zaczęto tworzyć różnorodne rodzaje muzyki i tworzono własne melodie ze słuchu nie znając zapisu nutowego.

 https://www.rdc.pl/informacje/w-maju-warszawskie-spotkania-muzyczne-festiwal-laczy-muzyke-dawna-z-muzyka-wspolczesna-posluchaj/

Umiejętności te stały się poniekąd tradycją gdzie poszczególne melodie przekazywano z pokolenia na pokolenie- tylko tak miały szansę zostać one zapamiętane.                             


Z biegiem lat wynajdywano coraz to nowe instrumenty i praktykowano naukę gry na nich.
Zaczęto także poświęcać temu coraz więcej czasu, już nie tylko dla przyjemności w wolnych chwilach pogrywając ale również robiono to zawodowo.
Bardzo istotny okazał się przy tym zapis nutowy, który w dużym stopniu ułatwił naukę oraz zapamiętywanie i umożliwiał zapisywanie poszczególnych dźwięków. Dzięki temu powstała możliwość komponowania własnych utworów.
Napisane dzieła znanych kompozytorów były prezentowane publicznie przez wybitnych muzyków co stało się wielką atrakcją dla publiczności.

 Znalezione obrazy dla zapytania: orkiestra symfoniczna rysunek
 https://www.google.com/search?q=orkiestra+symfoniczna+rysunek&tbm=isch&ved=2ahUKEwiWyqWDo6foAhUUB3cKHaesCo8Q2-cCegQIABAA&oq=orkiestra+symfoniczna&gs_l=img.1.4.35i39l2j0l5j0i67j0l2.9537.9537..13736...0.0..0.100.100.0j1......0....1..gws-wiz-img.vuGzaL6pCE8&ei=H8hzXta-OZSO3AOn2ar4CA&bih=699&biw=1280&client=firefox-b-d&safe=strict&hl=pl#imgrc=f8Y5UNOcli8CJM


Instrumenty podzielono na kilka grup w zależności od budowy i rodzaju wydawanego dźwięku na przykład: dęte drewniane, blaszane, strunowe, perkusyjne.
Tworzono takę orkiestry gdzie poszczególne instrumenty podzielono na odpowiednie sekcje.
Orkiestra liczy zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów.
 Ma swoje źródła w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku- lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały dyrygenta. Zwykle były połączeniem kwartetów (lub kwintetów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem klawesynu i w razie potrzeby instrumentów perkusyjnych. Począwszy od wieku XVII, wraz ze wzrostem znaczenia mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzykę zaczęto wykonywać w czasie koncertów publicznych w parkach oraz teatrach muzycznych Proces ten rozpoczął się w Niemczech i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich teatrach wymagało zapewnienia odpowiedniego natężenia dźwięku. Powodowało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt orkiestry symfonicznej.

Znalezione obrazy dla zapytania: podzial instrumentów
















https://cezas.com.pl/instrumenty-muzyczne-zestaw-plansz-e-pla123-p-4847.html


Do XIX wieku w muzyce doceniano głownie dźwięk i zachwycano się jej urokiem oraz traktowano jako niezwykłe dzieło a na koncerty muzyki klasycznej przybywano z wielka chęcią i ciekawością.

 Znalezione obrazy dla zapytania: MUZYKA
 https://www.google.com/search?q=MUZYKA&safe=strict&client=firefox-b-d&hl=pl&sxsrf=ALeKk02mWFHgo-Q45Fdx5F16GM7MYvYjiA:1584645643897&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjizMuFoafoAhWl66YKHdhAC88Q_AUoAnoECA0QBA&biw=1280&bih=699#imgrc=-Q_pZp7IOQe2pM


Dziś zdaje się że muzyka klasyczna została wyparta przez utwory współczesne, które odgrywają zdecydowanie większą rolę. Jednak nie liczy się już w niej sam urok jak bardziej  wartości materialne takie jak: klimat, efekty specjalne, stroje, wygląd sceny.
Obene pokolenie coraz rzadziej słucha muzyki dawnej nie doceniając w niej uroku i zdecydowanie bardziej rozrywkową muzykę.Jest ona na swój sposób ciekawa jednak niektore jej gatunki nie do końca przekazuja konkretna treś i wywołują odpowiednie emocje.- A przecież muzyka zawsze powinna przede wszystkim pelnić funkcje kulturalne, emocjonalne i wychowawcze.
To właśnie takimi cechami należy się kierować przy wyborze właściwej dla siebie muzyki, której wybór i pojęcie jest dość szeroki, dzięki temu każdy może słuchać tego co lubi i zawsze znajdzie coś dla siebie.


Znalezione obrazy dla zapytania: funkcje muzyki http://www.akademiakolberga.pl/project/kluczowa-rola-muzyki-we-wczesnym-dziecinstwie/

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przegląd filmów z Mają Komorowską

  Maria Janina Komorowska-Tyszkiewicz , znana jako Maja Komorowska (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1961–1968 aktorka Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium we Wrocławiu, od 1972 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1972, 1990), dwukrotnie otrzymała nagrodę za pierwszoplanowa rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach "Bilans kwartalny" (1975) i "Cwał' (1996); profesor sztuk teatralnych(1991), w latach 1991–2016 profesor Akademii Teatralnej om. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie   Maja Komorowska zadebiutowała w filmie w 1960 roku użyczając głosu w baśni "Marysia i krasnoludki" , jednak za początek jej kariery filmowej uważa się rolę z 1970 roku w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego. Rok później aktorka ponownie wystąpiła u Zanussiego w filmie telewizyjnym "Za ścianą&qu

Filmy z początków kina XX wieku. Słownik pojęć filmowych

Najważniejsze pojęcia filmowe: adaptacja  - przeróbka tekstu literackiego dostosowująca go do nowych potrzeb odbiorców, wizji reżysera, nowego medium (może być filmowa, radiowa, teatralna) atelier filmowe  - pomieszczenia w wytwórni filmowej służące do realizacji filmów (hale zdjęciowe, garderoby, chrakteryzatornie, rekwizytornie i inne) czołówka  – początkowy fragment filmu zawierający tytuł, nazwisko reżysera, głównych aktorów i najważniejszych członków ekipy filmowej ekranizacja  - wierne przeniesienie dzieła literackiego na ekran; czasem używa się tego terminu w szerszym znaczeniu - jakakolwiek filmowa przeróbka dzieła literackiego film krótkometrażowy -  film trwający do 30', film pełnometrażowy  film trwający pow. 60', insert  - krótkie ujęcie o charakterze informacyjnym pojawiające się w środku sceny np. zegar klatka filmowa  - podstawowy statyczny element filmu (dzienne, nocne, plenerowe, atelierowe)       montaż ciągły  – po