Dawniej muzyką nazywano choćby śpiew ptaków czy podmuch wiatru, a tworząc muzykę inspirowano się często przyrodą.
Struktura i znaczenie tego pojęcia zmieniały się wraz z czasem.
Istotną rolę w rozwoju muzyki odegrało wykorzystanie instrumentów. Zaczęto tworzyć różnorodne rodzaje muzyki i tworzono własne melodie ze słuchu nie znając zapisu nutowego.
https://www.rdc.pl/informacje/w-maju-warszawskie-spotkania-muzyczne-festiwal-laczy-muzyke-dawna-z-muzyka-wspolczesna-posluchaj/
Umiejętności te stały się poniekąd tradycją gdzie poszczególne melodie przekazywano z pokolenia na pokolenie- tylko tak miały szansę zostać one zapamiętane.
Z biegiem lat wynajdywano coraz to nowe instrumenty i praktykowano naukę gry na nich.
Zaczęto także poświęcać temu coraz więcej czasu, już nie tylko dla przyjemności w wolnych chwilach pogrywając ale również robiono to zawodowo.
Bardzo istotny okazał się przy tym zapis nutowy, który w dużym stopniu ułatwił naukę oraz zapamiętywanie i umożliwiał zapisywanie poszczególnych dźwięków. Dzięki temu powstała możliwość komponowania własnych utworów.
Napisane dzieła znanych kompozytorów były prezentowane publicznie przez wybitnych muzyków co stało się wielką atrakcją dla publiczności.
https://www.google.com/search?q=orkiestra+symfoniczna+rysunek&tbm=isch&ved=2ahUKEwiWyqWDo6foAhUUB3cKHaesCo8Q2-cCegQIABAA&oq=orkiestra+symfoniczna&gs_l=img.1.4.35i39l2j0l5j0i67j0l2.9537.9537..13736...0.0..0.100.100.0j1......0....1..gws-wiz-img.vuGzaL6pCE8&ei=H8hzXta-OZSO3AOn2ar4CA&bih=699&biw=1280&client=firefox-b-d&safe=strict&hl=pl#imgrc=f8Y5UNOcli8CJM
Instrumenty podzielono na kilka grup w zależności od budowy i rodzaju wydawanego dźwięku na przykład: dęte drewniane, blaszane, strunowe, perkusyjne.
Tworzono takę orkiestry gdzie poszczególne instrumenty podzielono na odpowiednie sekcje.
Orkiestra liczy zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów.
Ma swoje źródła w zespołach odtwarzających muzykę na arystokratycznych dworach włoskich w późnym średniowieczu i renesansie. Wczesne orkiestry były kilku- lub kilkunastoosobowymi zespołami muzycznymi i nie potrzebowały dyrygenta. Zwykle były połączeniem kwartetów (lub kwintetów) smyczkowego i dętego z towarzyszeniem klawesynu i w razie potrzeby instrumentów perkusyjnych. Począwszy od wieku XVII, wraz ze wzrostem znaczenia mieszczaństwa i związanym z tym wzrostem aspiracji kulturalnych, muzykę zaczęto wykonywać w czasie koncertów publicznych w parkach oraz teatrach muzycznych Proces ten rozpoczął się w Niemczech i wkrótce objął inne kraje Europy. Wykonywanie muzyki w wielkich teatrach wymagało zapewnienia odpowiedniego natężenia dźwięku. Powodowało to wzrostu liczebności orkiestry, która ostatecznie przyjęła kształt orkiestry symfonicznej.
https://cezas.com.pl/instrumenty-muzyczne-zestaw-plansz-e-pla123-p-4847.html
Do XIX wieku w muzyce doceniano głownie dźwięk i zachwycano się jej urokiem oraz traktowano jako niezwykłe dzieło a na koncerty muzyki klasycznej przybywano z wielka chęcią i ciekawością.
https://www.google.com/search?q=MUZYKA&safe=strict&client=firefox-b-d&hl=pl&sxsrf=ALeKk02mWFHgo-Q45Fdx5F16GM7MYvYjiA:1584645643897&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjizMuFoafoAhWl66YKHdhAC88Q_AUoAnoECA0QBA&biw=1280&bih=699#imgrc=-Q_pZp7IOQe2pM
Dziś zdaje się że muzyka klasyczna została wyparta przez utwory współczesne, które odgrywają zdecydowanie większą rolę. Jednak nie liczy się już w niej sam urok jak bardziej wartości materialne takie jak: klimat, efekty specjalne, stroje, wygląd sceny.
Obene pokolenie coraz rzadziej słucha muzyki dawnej nie doceniając w niej uroku i zdecydowanie bardziej rozrywkową muzykę.Jest ona na swój sposób ciekawa jednak niektore jej gatunki nie do końca przekazuja konkretna treś i wywołują odpowiednie emocje.- A przecież muzyka zawsze powinna przede wszystkim pelnić funkcje kulturalne, emocjonalne i wychowawcze.
To właśnie takimi cechami należy się kierować przy wyborze właściwej dla siebie muzyki, której wybór i pojęcie jest dość szeroki, dzięki temu każdy może słuchać tego co lubi i zawsze znajdzie coś dla siebie.
Komentarze
Prześlij komentarz