Przejdź do głównej zawartości

Ze świata muzyki


W dniu 18 listopada nasza klasa wybrała się do Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu, gdzie odbył się koncert  Młodzieżowej Orkiestry Dętej '' Grandioso''.
Orkiestra zagrała utwory takie jak ''Bajka'' Stanisława Moniuszki, ''It is not too late'' i kilka innych.
Na koncercie panowała miła, ciepła i przyjemna atmosfera gdzie orkiestra miała bardzo dobry kontakt z publicznością, która była pod wielkim wrażeniem całego występu i nagrodziła artystów owacjami.

Podobny obraz
https://echodnia.eu/tag/orkiestra-grandioso

Historia orkiestry

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso powstała w 1978 roku.
Orkiestra działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Składa się z dzieci i młodzieży w wieku 8 do 24 roku życia. 
Jest także jedną z największych młodzieżowych orkiestr w Polsce, liczącą ponad 160 osób podzielonych na 3 grupy: początkujący, Małe Grandioso, Orkiestra Grandioso. 
Jest jedną z lepszych orkiestr polskich i europejskich, czego dowodem są liczne nagrody zdobywane na konkursach - m.in. Mistrzostwo Europy 2016 w konkurencji Parada Marszowa.


Podobny obraz
https://radom.wyborcza.pl/radom/0,134776.html?tag=grandioso+radom


Znalezione obrazy dla zapytania grandiosos orkiestra radom
https://radom.gosc.pl/doc/5988378.Orkiestra-Grandioso-wystapila-w-Zespole-Szkol-Muzycznych-w

W repertuarze Orkiestry znajdują się dzieła wielkich, polskich i światowych, symfoników, muzyka współczesna i popularna. 
Uczestniczy w festiwalach, fiestach i paradach na całym świecie. Odwiedziła większą część Europy a także Chiny i Hong Kong.

Grandioso bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, wielokrotnie uświetniając wydarzenia kulturalne i sportowe o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W 1993 r. podczas Orchestrades Europeenes w Brive /Francja/ orkiestra została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa wpółtworząc największą orkiestrę symfoniczną świata. 




https://biletyna.pl/koncert/Orkiestra-Grandioso-Radom-Konferencja-OKOD-2019
http://mdk.radom.pl/sekcje/grandioso

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przegląd filmów z Mają Komorowską

  Maria Janina Komorowska-Tyszkiewicz , znana jako Maja Komorowska (ur. 23 grudnia 1937 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1961–1968 aktorka Teatru 13 Rzędów i Teatru Laboratorium we Wrocławiu, od 1972 aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1972, 1990), dwukrotnie otrzymała nagrodę za pierwszoplanowa rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach "Bilans kwartalny" (1975) i "Cwał' (1996); profesor sztuk teatralnych(1991), w latach 1991–2016 profesor Akademii Teatralnej om. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie   Maja Komorowska zadebiutowała w filmie w 1960 roku użyczając głosu w baśni "Marysia i krasnoludki" , jednak za początek jej kariery filmowej uważa się rolę z 1970 roku w "Życiu rodzinnym" Krzysztofa Zanussiego. Rok później aktorka ponownie wystąpiła u Zanussiego w filmie telewizyjnym "Za ścianą&qu

Muzyka dawna a współczesna

Dawniej muzyką nazywano choćby śpiew ptaków czy podmuch wiatru, a tworząc muzykę inspirowano się często przyrodą. Struktura i znaczenie tego pojęcia zmieniały się wraz z czasem.   https://zambrow.org/artykul/w-krainie-kontrastow/635308  Istotną rolę w rozwoju muzyki odegrało wykorzystanie instrumentów. Zaczęto tworzyć różnorodne rodzaje muzyki i tworzono własne melodie ze słuchu nie znając zapisu nutowego.  https://www.rdc.pl/informacje/w-maju-warszawskie-spotkania-muzyczne-festiwal-laczy-muzyke-dawna-z-muzyka-wspolczesna-posluchaj/ Umiejętności te stały się poniekąd tradycją gdzie poszczególne melodie przekazywano z pokolenia na pokolenie- tylko tak miały szansę zostać one zapamiętane.                              Z biegiem lat wynajdywano coraz to nowe instrumenty i praktykowano naukę gry na nich. Zaczęto także poświęcać temu coraz więcej czasu, już nie tylko dla przyjemności w wolnych chwilach pogrywając ale również robiono to zawodowo. Bardzo istotny okazał się

Filmy z początków kina XX wieku. Słownik pojęć filmowych

Najważniejsze pojęcia filmowe: adaptacja  - przeróbka tekstu literackiego dostosowująca go do nowych potrzeb odbiorców, wizji reżysera, nowego medium (może być filmowa, radiowa, teatralna) atelier filmowe  - pomieszczenia w wytwórni filmowej służące do realizacji filmów (hale zdjęciowe, garderoby, chrakteryzatornie, rekwizytornie i inne) czołówka  – początkowy fragment filmu zawierający tytuł, nazwisko reżysera, głównych aktorów i najważniejszych członków ekipy filmowej ekranizacja  - wierne przeniesienie dzieła literackiego na ekran; czasem używa się tego terminu w szerszym znaczeniu - jakakolwiek filmowa przeróbka dzieła literackiego film krótkometrażowy -  film trwający do 30', film pełnometrażowy  film trwający pow. 60', insert  - krótkie ujęcie o charakterze informacyjnym pojawiające się w środku sceny np. zegar klatka filmowa  - podstawowy statyczny element filmu (dzienne, nocne, plenerowe, atelierowe)       montaż ciągły  – po